20. divadelní sezóna 2018/2019

Slánský Memoriál Jiřího Kousala pomohl Rudníku (5plus2 Semilsko)

15.08.2013 10:00

SLANÁ U SEMIL - V sobotu 10. srpna se ve Slané za krásného a slunečného počasí uskutečnil čtvrtý ročník volejbalového Memoriálu Jíři Kousala, který také letos pořádali slánští ochotníci s podporou dobrovolných hasičů. Prvenství i letos obhájil tým z Chuchelny u Semil.

Tým Chuchelny ve čtyřleté historii tohoto turnaje ještě nenalezl přemožitele. Letošní ročník memoriálu formou peněžní sbírky zároveň pomohl podkrkonošské obci Rudník, kterou obzvláště tvrdě zasáhly povodně na začátku června.

Letošního ročníku se zúčastnilo osm volejbalových týmů, včetně týmu z Rudníku, které se utkaly ve dvou skupinách systémem každý s každým. Do semifinále pak postoupily nejlepší dva týmy z každé skupiny. Ze semifinále vzešla dvojice pro souboj o třetí místo a dvojice pro finále. Zbývající týmy se postupně utkaly o pořadí na sedmém a pátém místě.

Ve finále letošního ročníku se nakonec utkaly týmy Chuchelna a Jelita z Lomnice nad Popelkou. V napínavém a dlouho vyrovnaném utkání došlo bohužel ke zranění hráče lomnického týmu, které sice nebylo z těch nejvážnějších, nicméně neumožnilo mu dál pokračovat ve hře.

A právě v tuto chvíli, kdy už lomničtí uvažovali o skrečování zápasu, se na stranu oslabeného týmu přidal náhradník, hráč týmu z Rudníku, který všem dokázal svůj smysl pro fair play. Finálový zápas se tedy mohl dohrát a jako vítěz z něj nakonec vzešel tým z Chuchelny, který tak obhájil své vítězství ze všech předchozích ročníků a potvrdil svou slánskou neporazitelnost.

Sportvci a divadelníci pomohli Rudníku

Část peněz, které pořadatelé vybrali na startovném, byla použita na odměny pro soutěžící a vítězné týmy a k nákupu vzpomínkového věnce pro Jířu Kousala, který tragicky zahynul 9. listopadu 2009 a na jehož počest je celý turnaj organizován. Zbylé peníze a peníze vybrané finanční sbírkou probíhající během celého turnaje, byly darovány obci Rudník. A dohromady se sešlo přes pět tisíc korun. Všechny účastníky tak mohl hřát příjemný a pěkný pocit nejen ze sportovních výkonů, ale i z toho, že přispěli na dobrou věc.

"Už milý rok jsme se rozhodli, že utržené startovné nebudeme utrácet za zbytečnosti jako balónky či lampiony přání na znamení jakéhosi pietního aktu, ale že by jistě i Jířa souhlasil s tím, aby výtěžek z této akce putoval na nějakou dobrou věc. Letošní vybrané penízky poputují přímo obci Rudník. Tam nejlépe vědí, kde jsou potřeba a na co je konkrétně použít, říká Katřina Schovánková, spoluorganizátorka turnaje.

Turnaj se letos uskutečnil v prostorách zdejší základní školy, které i bezplatně zapůjčila sportovní areál. "Velkou vodou zničené fotky, dopisy či předměty, ke kterým se vážou osobní vzpomínky, jsou sice nenahraditelné, ale zbývá spousta věcí, které nahradit lze. Na volejbalovém Memoriálu Jíři Kousala jsme se také letos zaměřili na dobrou věc. Všem za to moc děkujeme," říká Radek Šmíd, vedoucí Divadelního souboru Tyl Slaná, která turnaj pořádá.

Na sbírku místních ochotníků a sportovců zareagovai i Aleš Maloch, starosta obce Rudník. "Říká se, že vše špatné je k něčemu dobré a třeba za pár měsíců či let bude Rudník vypadat lépe, než vypadal před povodní. Co konkrétního ale přinesla povodeň pro mne osobně? Obrovskou zkušenost a lekci z mezilidských vztahů. Pocit, že na všechno najednou nejsme sami, že stále ještě existují lidé, kterým utrpení ostatních není lhostejné. V dnešní době, kdy na nás z médií srší samá negativa, tito lidé to zlo několikanásobně převáží, a i když v Rudníku nikdy předtím nebyli, pomáhají," prohlásil starosta.

Dalšín ročník volejbalového turnaje se uskuteční ve Slané v sobotu 9. srpna 2014, kdy proběhne další, již páté pokračování.

Vyhledávání