20. divadelní sezóna 2018/2019

Ohlédnutí našeho principála za činností souboru v roce 2012

08.02.2013 11:06

Dovolte mi, abych vás v úvodu mého ohlédnutí za činností souboru v roce 2012 ještě jednou co nejsrdečněji pozdravil s přáním, aby byl rok 2013 pro nás všechny šťastný a úspěšný.

Uplynulý rok můžeme bez všech pochybností označit za dosud nejaktivnější rok v obnovené historii našeho souboru od roku 1999. S divadelním představením Přelet nad kukaččím hnízdem a divadelní pohádkou Co takhle svatba, princi? jsme dohromady absolvovali 22 zájezdových představení, což v průměru znamená: jedno divadelní představení každých 14 dnů, na cestách jsme tak strávili více než 124 hodin, najezdili jsme přes 830 kilometrů a naše představení vidělo okolo 1000 diváků.

V minulém roce jsme se opět zúčastnili také přehlídky divadelních souborů v Josefově Dole. A tam se náš soubor dočkal také zasloužené odměny. Petr Bažant, představitel postavy Hardinga v představení Přelet nad kukaččím hnízdem, byl totiž oceněn Čestným uznáním za herecký výkon. Na stejné přehlídce, za stejné představení a ve stejné kategorii, ale tentokrát už dokonce Cenou za herecký výkon byl poctěn Radek Šmíd, za postavu Billyho, a ocenění samozřejmě získal především Martin Bašek, představitel hlavní role rebela McMurphyho a režisér celého představení.

Kromě našich zájezdových aktivit jsme zintenzivnili také naší činnost přímo ve Slané a vedle již zavedených událostí, kterými byla jarní divadelní tancovačka, podzimní Bramborákový večer a vánoční zájezd do Prahy na adventní trhy a muzikál, jsme do Slané letos přivedli také divadelní soubory z Rokytnice nad Jizerou, ze sousedních Semil a z Lomnice nad Popelkou.

Kromě ohlednutí za tím, co bylo, mi však dovolte také výhled na to, co nás čeká v tomto roce. Vedle utlumení zájezdů a derniér obou našich současných představení to bude především práce a příprava představení nových. Katka Schovánková se pustila už do své druhé inscenace. V současnosti zkouší komedii autorů Doleželová – Vencl nazvanou Když se zhasne a premiéra je naplánována už na jaro letošního roku.

Druhé chystané představení je režisérským debutem Zdenky Krejčí, která se rozhodla ponořit se do dosud neprozkoumaných hlubin detektivního žánru a zhostila se přípravy představení jedné světoznámé autorky – ale s názvem hry vás budeme ještě nějaký ten týden napínat. V tomto případě je premiéra plánována na Vánoce tohoto roku. Oběma režisérkám přejeme: „Zlomte vaz!“

V roce 2013 budeme ale ve Slané pokračovat nejen v uvádění a zkoušení vlastních nových představení, ale také ve spolupráci s jinými divadelními spolky. Jak jsem již zmínil, v předcházejícím roce se nám podařilo ve Slané uvést hned několik představení hostujících ochotnických souborů z blízkého i vzdálenějšího okolí. A také v tomto roce bychom v tom chtěli pokračovat a diváky pozvat hned na několik hezkých představení. Na rozdíl od pořadatelů ze Semil, kteří si do tamního KC Golf zvou několikrát do roka soubory z profesionálních scén, ve Slané chceme divákům nabízet představení od souborů ochotnických. Nebude se ale jednat o žádné amatéry a začátečníky, ale pouze o zkušené soubory s mnohaletou tradicí, kvalitní nabídkou divadelních her a oceněními z divadelních přehlídek a festivalů. V lednu už jsme u nás přivítali ochotníky z Tanvaldu a v únoru se můžete těšit na divadelníky z Nové Vsi nad Popelkou. V jednání už jsou ale také hostující představení na podzim, od září do listopadu. A v plánu je v neposlední řadě také divadelní ples – nástupce sice oblíbených, ale již vyčerpaných divadelních tancovaček.

Na závěr, avšak v neposlední řadě, bych chtěl ještě jednou popřát k významnému životnímu jubileu Laďce Machové. A určitě mluvím nejen sám za sebe, když řeknu: „Všechno nejlepší k tvým nádherným narozeninám, máme tě rádi, zůstaň s námi! Bez tebe by to nebylo ono!“

A na opravdu samotný konec mého ohlédnutí mám ještě jednu neskonale milou povinnost. Je mi ctí vám oznámit, že předsednictvo Jizerské oblasti celostátního Českého svazu divadelních ochotníků udělilo na návrh Divadelního souboru Tyl Slaná své nejvyšší ocenění Českého svazu divadelních ochotníků paní Heleně Šlaisové! Hela tak získává Zlatý odznak Českého svazu divadelních ochotníků za zásluhy na znovuobnovení činnosti a za obětavou práci v Divadelním souboru Tyl Slaná. Gratulujeme a přejeme ještě mnoho tvůrčí práce pro náš soubor.

Vážení přátelé, chci vám všem popřát, aby se vám letos vyhýbaly nezdary, nemoci a neštěstí, aby ve vašich rodinách vládla pospolitost, vzájemný respekt a láska a aby byl pro nás všechny letošní rok rokem životní a tvůrčí pohody.

Radek Šmíd, principál DS Tyl Slaná

Vyhledávání