19. divadelní sezóna 2017/2018

DS Tyl měl úspěch s Přeletem, v červnu dostane přednost pohádka (Naše Pojizeří)

02.06.2012 16:46

Předchozí měsíc byl pro náš Divadelní soubor Tyl Slaná opravdu bohatý nejen na odehraná představení, ale také na spoustu krásných zážitků a mnohá ponaučení z divadelních přehlídek, kterých jsme se zúčastnili.

Jménem celého našeho divadelního spolku nejprve moc děkujeme za možnost zahrát si před zcela zaplněným sálem v Košťálově, kam jsme se v sobotu 28. dubna 2012 vypravili s naším aktuálním představením Přelet nad kukaččím hnízdem. Naše představení tam navštívilo více než 100 diváků, kteří se dle ohlasů dobře bavili. Toho si v souvislosti s tímto představením vážíme hlavně proto, že se nejedná o zrovna jednoduchou a oddychovou komedii, ale o náročnější představení s jistým poselstvím... Hrálo se nám moc hezky a publikum dlouze tleskalo hlavně "těm svým", tedy účinkujícím, kteří trvale žijí právě v Košťálově.

O víkendu od 4. do 6. května jsme se opět rozjeli do krásného prostředí Jizerských hor, do krásné vesničky Josefův Důl, kde se konal další ročník divadelní přehlídky venkovských ochotnických souborů - Josefodolské divadelní jaro. Po loňské pauze, kdy jsme se přehlídky zúčastnili pouze jako přihlížející diváci, jsme se letos s představením Přelet nad kukaččím hnízdem opět zapojili do soutěžního klání. O tom, jestli úspěšně, rozhodovala porota složená z divadelních profesionálů. A nutno říci, že rozhodovala velmi spravedlivě a odborně, a navíc s obrovským citem pro ochotnické srdíčko. Díky tomu si zástupci všech soutěžních souborů mohli odnést mnoho dobrých rad a někteří dokonce pochvalu v podobě udělených cen či čestných uznání předávaných na závěrečném slavnostním vyhlášení.

Náš soubor byl pochválen za to, že jsme se nezalekli pustit se do tak náročného představení. Naše inscenace se porotě líbila, ale i pro nás se našlo několik praktických rad, jak naše představení ještě vylepšit. Petr Bažant, představitel postavy Hardinga, byl navíc oceněn Čestným uznáním za herecký výkon. Ve stejné kategorii, ale tentokrát už dokonce Cenou za herecký výkon byl poctěn Radek Šmíd, za postavu Billyho, a samozřejmě Martin Bašek, představitel hlavní role rebela McMurphyho a režisér celého představení. Mimo těchto ocenění jsme si opět odvezli spoustu pěkných zážitků a mnoho inspirace pro další činnost našeho souboru.

V Josefově Dole jsme nesoutěžně, pro žáky a žáčky základních a mateřských škol, odehráli také pohádku Co takhle svatba, princi?, která se rovněž setkala s kladným přijetím u malých diváků. A už soutěžně jsme se pak s tímto představením vypravili v sobotu 26. května 2012 do Nového Boru, kde jsme se zúčastnili přehlídky nazvané Dospělí dětem 2012. Jednalo se o jubilejní 30. ročník postupové přehlídky dospělých hrajících pro děti. Tentokrát jsme si sice nepřivezli žádné ocenění, ale zato jsme si k nám do Slané přivezli spoustu nápadů, jak tuto pohádku udělat ještě pohádkovější. Už na nejbližších reprízách budete mít možnost se o tom přesvědčit.

A protože konec školy se blíží, pro žáčky bude ideální odměnou za celoroční dřinu hezké pohádkové představení. A aby se dostalo na co nejvíc školaček a školáčků, připravili jsme na měsíc červen, poslední měsíc školního roku, hned tři představení naší pohádky: 9. června v Nové Pace, 15. června v Peřimově a 30. června v Semilech. Věříme, že si z naší nabídky vyberete a některé naše představení navštívíte. A protože všechno už voní létem, které se nezadržitelně blíží, některé z chystaných vystoupení se budou odehrávat i na venkovních scénách a jevištích. Přejeme vám tedy hezký začátek léta a těšíme se, že se spolu na některém z našich představení setkáme.

Za DS Tyl Radek Šmíd

Vyhledávání