20. divadelní sezóna 2018/2019

Historie našeho souboru a našich předchůdců

Historie divadla ve Slané sice sahá až do roku 1897, kdy byl založen Čtenářsko-ochotnický spolek Tyl pro Slanou, Nedvězí, Hořensko se sídlem ve Slané, ale teprve v roce 1934 došlo ke změně názvu i stanov a vznikl Ochotnický soubor Tyl pro Slanou a okolí. V letech 1905 až 1912 měl soubor téměř padesát členů. Od roku 1946 až do roku 1960 hrál soubor bez přestávky. Poté se na několik let odmlčel a v roce 1974, při otevření Kulturního domu ve Slané, byla jeho činnost obnovena. V tomto období byly v repertoáru převážně operety a činohra. V roce 1989 soubor svoji práci opět přerušil a vrátil se až po dalších deseti letech. Od roku 2000 je soubor registrován jako občanské sdružení pod názvem Divadelní soubor Tyl Slaná.

V roce 1999 stáli u znovuzrození této aktivity tři významné osobnosti, a to pan Josef Kubík a paní Helena Šlaisová a Ladislava Machová. Přestože jen díky společnému zápalu a nadšení těchto tří přátel se zájem o ochotnické divadlo velice brzy roznesl po celé obci, je důležité podotknout, že největší podíl na znovuobnovení činnosti tohoto souboru měla právě Helena Šlaisová, kterou si všichni členové nově vzniklého Divadelního souboru Tyl Slaná zvolili za svou vedoucí. V těchto letech náš soubor doslova povstával z popela, a proto nikoho nepřekvapí, že víc práce se udělalo v zákulisí než na jevišti. Bylo nutné obnovit a do značné míry také zmodernizovat a doplnit techniku a vybavení, které dlouho leželo ladem. To by se jen těžko podařilo bez pánů Miroslava Macha a Jaroslava Malého, kteří této práci věnovali každou volnou chvíli a hlavně jejich zásluhou se tak podařilo uvést divadelní vybavení do bezvadného a funkčního stavu. Také ostatní členové souboru se zpočátku věnovali hlavně úklidu a úpravám zázemí, přičemž odpracovali desítky, možná i stovky hodin. Pomoci jsme se v neposlední řadě dočkali rovněž od slánského obecního úřadu a tehdejšího starosty, pana Vlastimila Schovánka.

A konečně bylo vše připravené k tomu, abychom se mohli pustit do prvního divadelního představení, kterým byla veselohra s názvem Bublinka v režii Ladislavy Machové. Od té doby jsme nazkoušeli mnoho her a odehráli spoustu představení. Hráli jsme komedie i pohádky, ale také kusy, které se snažily nejen pobavit. S každou novou hrou navštěvujeme naše příznivce v blízkém i vzdáleném okolí a do mnoha míst se pravidelně vracíme. Účastníme se také každoročních soutěžních divadelních přehlídek. V roce 2007 jsme za přítomnosti autora uvedli světovou premiéru hry Postel pro anděla, kterou na své repertoáry později převzaly další divadelní soubory. Na naši domovskou scénu, tedy do Kulturního domu ve Slané, si také zveme hostující divadelní soubory, abychom dostáli svému hlavnímu úkolu a poslání, kterým je podpora kulturního života.

Několik členů našeho souboru je zároveň členy Svazu českých divadelních ochotníků. Předsednictvo Jizerské oblasti tohoto svazu udělilo v únoru 2013 své ocenění paní Heleně Šlaisové, která tak získává Zlatý odznak SČDO za zásluhy na znovuobnovení činnosti a za obětavou práci v Divadelním souboru Tyl Slaná. V tomto roce, již třetí rok pod vedením Radka Šmída, dosáhl náš soubor zároveň svého dosud největšího úspěchu. Stalo se jím únorové vystoupení na soutěžní divadelní přehlídce Modrý kocour v Turnově, kde náš soubor s představením Přelet nad kukaččím hnízdem, v režii Martina Baška, zvítězil a postoupil na celorepublikovou přehlídku Divadelní piknik v jihočeské Volyni.

Kromě divadelních představení se věnujeme estrádám, na přelomu zimy a jara pořádáme oblíbené a vydařené plesy a v létě se podílíme na dětských dnech. Pravidlem a tradicí už se také stala každoroční cesta na divadelní přehlídku do Josefova Dolu, ať už jakou soutěžící nebo jako diváci.

Náš soubor si za léta svého působení vybudoval hezké zázemí, dobrou pověst a hlavně partu bezvadných přátel, kteří vám rok co rok nabízejí veliké množství kulturních akcí, ze kterých si určitě každý vybere. Pravdou bohužel je, že pestrostí nabídky nemůžeme konkurovat všem těm satelitům nebo internetu, ale v něčem přeci jen dokážeme víc. Dokážeme spojovat lidi, kteří se sejdou v jednom sále, vidí a slyší stejné věci, posedí si u lahve dobrého vína či šálků kávy, živě si pohovoří z očí do očí, pozdraví se podáním rukou nebo polibkem na tvář a odchází s pocitem příjemně stráveného a nepromarněného času. Také v tom je kouzlo divadla. Myslete na to a příště zkuste dát přednost návštěvě některého z našich představení. Nebudete litovat.

Vyhledávání

Archív představení

26.12.2015 15:00

Eva Schwarzová: Čertovská pohádka

Fotky z představení | Video | Fotky ze zkoušek | Rozhovory | Program ke stažení   Premiéra 26. prosince 2015, derniéra 10. prosince 2016. Čertovská pohádka je pohádkovým příběhem s písničkami v podání dětských herců, který se odehrává v pekle. Dětský divák zjistí, jak je snadné...
26.12.2013 16:00

Michaela Doleželová a Roman Vencl: Když se zhasne

Fotky z představení | Video | Fotky ze zájezdů | Fotky ze zkoušek | Rozhovory | Program | www   Premiéra 26. prosince 2013, derniéra 4. října 2014. Mrazivá, tak trochu vánočně laděná komedie, která zaručeně knokautuje vaše bránice. Trevor a Nina jsou manželský pár z...
26.12.2011 16:00

Jiří Chalupa: Co takhle svatba, princi?

 Fotky z představení | Fotky ze zkoušek | Stahuj divadelní program |  Video Trailer    Premiéra 26. prosince 2011, derniéra 26. ledna 2013. Princ David rád šermuje, jenže když v zápalu boje rozbije zrcadlo, trest za to postihne služebnou Bělu. Vzápětí jeho otec...